iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich

473

Właśnie kończy się czwarta edycja projektu „iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich” realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja. Projekt pozwolił na opisanie za pomocą audiodesktypcji już ponad 250 dzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych, dzięki czemu są one dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych.

Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca odbiór kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku. Jest to przekład treści na słowa. Powstają w ten sposób opisy – w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych – filmów, spektakli teatralnych i operowych, dzieł sztuki.

Portal przedstawia historię sztuki, czyli dzieje malarstwa, rzeźby i architektury, uznane dzieła przez krytyków i historyków sztuki za mistrzowskie wypowiedzi artystów żyjących w różnym czasie i miejscu. Historia jest opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, którą za pomocą słów, dźwięków i dotyku pragniemy uczynić dostępną dla wszystkich.

Wśród opisanych dzieł tej edycji znajdziemy działa autorstwa Edwarda Muncha, Claude Moneta, Gustawa Klimta, Vincenta van Gogha, Camilla Pissarra, Augusta Rodina i Edgara Degasa. Zostały też opisane obiekty architektoniczne m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, Casa Mila w Barcelonie i Budynek Secesji w Wiedniu.

W poprzednich edycjach na portalu udostępniono opis malowidłeł z jaskini w Lascaux, rzeźby Nike z Samotraki, mozaiki z Hagia Sofia z Konstantynopola, tryptyk „Tysiącletnie królestwo” („Ogród rozkoszy ziemskich”) Hieronima Boscha, „Dama z gronostajem” i „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci, „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego; rzeźby Michała Anioła, grafiki Albrechta Duerera, czy obiekty architektoniczne – kopuła bazyliki św. Piotra w Rzymie, dziedziniec arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz budynek Teatru Wielkiego w Warszawie.

Zapraszamy do odwiedzin portalu: http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/