Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do utworów drukowanych – zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o prawie autorskim.
Istotą nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 września 2017 r. Dyrektywa ta ma na celu „zwiększenie dostępności utworów, takich jak książki, czasopisma, gazety, magazyny i inne teksty pisane, dla osób niewidomych oraz osób z innymi dysfunkcjami uniemożliwiającymi lub utrudniającymi normalne czytanie, i wprowadzenie w tym zakresie jednolitego obowiązkowego wyjątku do praw autorskich i praw pokrewnych, ułatwiającego wykonywanie kopii utworów w formatach umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym i transgraniczną wymianę takich formatów”.
Jak podano w komunikacie na stronie prezydenta, beneficjentami rozwiązań przyjętych w ustawie będą osoby: niewidome albo z dysfunkcją narządu wzroku, z ograniczoną zdolnością postrzegania lub czytania lub takie, które ze względu na inną dysfunkcję fizyczną nie są w stanie trzymać książki, posługiwać się nią, skupić wzroku lub poruszać oczami w stopniu umożliwiającym normalne czytanie.
Więcej na ten temat pisaliśmy tu: https://bidon.bialystok.pl/rzad-przyjal-projekt-w-sprawie-zniesienia-przeszkod-w-dostepie-do-utworow-drukowanych-dla-osob-niewidomych/