Dofinansowania w wysokości 75 procent kosztów dostosowania lub nabycia samochodu – taką pomoc miałyby otrzymywać osoby z niepełnosprawnością według projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, który przygotowali senatorowie Platformy Obywatelskiej i niezrzeszeni.
Autorzy projektu chcą wyjść naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością i proponują, aby obok obowiązujących zwolnień z opłaty egzaminacyjnej, wprowadzić dodatkowo uprawnienie do uzyskania dofinansowania na zakup lub dostosowanie pojazdu osoby z niepełnosprawnością, poprzez wyposażenie takiego pojazdu w niezbędne oprzyrządowanie.
Projektowane dofinansowanie obejmuje przy tym zarówno zakup pojazdu mechanicznego (przystosowanego lub mającego być przystosowanym) na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Przystosowanie pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej obejmuje zarówno dostosowanie pojazdu od strony technicznej (w tym wyposażenie w przyrządy dla egzaminatora), jak również jego certyfikację.
Według założeń projektu, warunkiem skorzystania z dofinansowania miałoby być zgromadzenie przez ubiegającą się o nie osobę kwoty stanowiącej równowartość 25 procent ceny zakupu pojazdu lub ceny przystosowania pojazdu mechanicznego.
Senatorowie przewidują, że realizatorem systemu dofinansowania będzie Minister Infrastruktury, a z tej formy pomocy miałoby korzystać 1000 osób rocznie. Roczny koszt takiej formy wsparcia miałby się wahać miedzy 6 a 12,5 mln zł.
Wejście w życie zaproponowanej zmiany spowoduje dodatkową aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, którym dotychczas obowiązujące przepisy prawa utrudniały uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a w konsekwencji podejmowanie zatrudnienia.
Dyskusji nad projektem będzie poświecone najbliższe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, które odbędzie się 24 października.