Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych

487

28 lutego 2019 roku został podpisany program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – pierwszy program finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia. Jest on adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do 75 roku życia.

Dzięki niemu usługi opiekuńcze, realizowane przez gminy, będą w połowie finansowane przez rząd. Co wpłynie na większą liczbę korzystających z nich osób, które potrzebują pomocy w życiu codziennym.

Świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, stanowi wsparcie osób niepełnosprawnych w ich codziennym funkcjonowaniu. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Specjalistyczne usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, m.in. rehabilitantów, fizjoterapeutów, terapeutów.

Celem Programu jest dofinansowanie tych usług tak, by trafiły one do jak największej liczby osób potrzebujących, a ich zakres był rozszerzany.

Wydatki będą kwalifikowane, jeśli zostaną poniesione w okresie realizacji zadania, czyli od 1 marca 2019 do 31 grudnia 2019 r. Gmina, składając do właściwego wojewody wniosek o przystąpienie do Programu, powinny uwzględnić w nim szczególnie przewidywaną liczbę osób niepełnosprawnych (do 75. r. życia oraz dzieci do 16. r. życia), którym świadczone będą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, przewidywana liczba godzin takich usług oraz przewidywana kwota wsparcia. Następnie wojewoda, po weryfikacji wniosków, sporządza listę rekomendowanych wniosków i przekazuje ją do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Środki przewidziane na tegoroczną edycję programu to 60 mln zł.