Zasady przewożenia psa przewodnika
Poruszając się z psem przewodnikiem należy mieć stale przy sobie certyfikat potwierdzający status psa oraz aktualne zaświadczenie o szczepieniach. Pies musi być również specjalnie oznakowany (musi być wtedy “w pracy” czyli mieć na sobie szorki/uprząż psa asystującego.) Wyjeżdżając za granicę pies powinien posiadać paszport. Paszport zakłada weterynarz, od razu dodatkowo wszczepiając psu identyfikator – chip.
Pies asystujący w komunikacji miejskiej – nie istnieją żadne przeszkody w podróżowaniu komunikacją miejską.
Pies przewodnik w PKS – może jeździć na wszystkich liniach (nawet na liniach w komunikacji przyspieszonej, pospiesznej i ekspresowej). Nie pobiera się ze niego opłaty, ale pies powinien siedzieć na podłodze, nie na fotelu.
Pies asystujący w komunikacji dalekobieżnej – pies przewodnik osoby niewidomej jest uprawniony do ulgi w wysokości 95% w przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego. Osoba niewidoma podróżująca z psem przewodnikiem i osoba z niepełnosprawnością odbywająca przejazd z psem asystującym nie muszą uzyskiwać zgody współpodróżnych na przewóz psa w wagonach z miejscami do siedzenia, a psy mogą być zabierane do wagonów gastronomicznych.
Pies asystujący w wagonie sypialnym lub kuszetce – osoba z psem asystującym, która chce skorzystać z wagonu sypialnego lub kuszetki musi wykupić wszystkie miejsca w danym przedziale, z zachowaniem prawa do ulgi.
Obowiązek taki istnieje we wszystkich krajach Europy, oprócz Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Norwegii, gdzie niedozwolone jest przewożenie psów w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.
Pies asystujący w samolocie jest przewożony bezpłatnie. Dla psów tych nie stosuje się ograniczenia wagowego, oraz nie wymaga się klatki. Pies nie musi mieć założonego kagańca, ale warto go mieć przy sobie.
Podczas kupowania biletu powinno poinformować o tym, że podróżuje się z psem przewodnikiem.
Pies przechodzi przez bramkę z wykrywaczem metali tak jak człowiek. Wtedy należy go rozebrać z uprzęży i obroży.
Jeśli podróż odbywa się za granicę kraju, pies musi mieć wyrobiony paszport.
Pies asystujący w taksówce – w większości korporacji przy zamawianiu taksówki wystarczy poinformować, że podróżuje się z psem przewodnikiem.