Strona główna Ulgi i uprawnienia Transport Ulgi w komunikacji miejskiej

Ulgi w komunikacji miejskiej

Ulgi w komunikacji miejskiej są ustalane na podstawie prawa miejscowego. W każdym mieście mogą obowiązywać inne ulgi.

Bezpłatne przejazdy przysługują:

  • dzieciom i młodzieży – do ukończenia 24. roku życia o znacznym, umiarkowanym, lekkim stopniu niepełnosprawności z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (I, II, III grupa inwalidzka) wraz z rodzicem lub opiekunem towarzyszącym przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo – wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno – wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno – pedagogicznej i z powrotem – na podstawie dokumentu stwierdzającego fakt inwalidztwa lub niepełnosprawności.
  • osobom z udokumentowaną niepełnosprawnością z przyczyny oznaczonej symbolem 01-U lub 02-P, wraz ze wskazanym przez nich opiekunem na podstawie ważnego dokumentu zawierającego symbol przyczyny niepełnosprawności, wydanego przez uprawniony organ.
  • osobom z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji (I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem – na podstawie dokumentu stwierdzającego fakt inwalidztwa lub niepełnosprawności.
  • osobom niewidomym, ociemniałym i niedowidzącym wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem lub opiekunem – na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ z określeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z wpisem symbolu przyczyny niepełnosprawności 04-O.

Przejazdy z ulgą w wysokości 50% przysługują osobom z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i lekkim z orzeczeniem o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (II, III grupa inwalidzka) – na podstawie dokumentu stwierdzającego fakt inwalidztwa lub niepełnosprawności.

Aktualności

Rozmiar czcionki
Kontrast