Urzędy przyjazne dla wszystkich

528

Projekt ustawy o dostępności przewiduje poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Rząd chce, by również załatwienie spraw w urzędzie było dla takich osób znacznie prostsze. Dlatego w każdym z urzędów powinny znaleźć się podjazdy dla wózków inwalidzkich, urzędnicy posługujący się językiem migowym oraz tabliczki w Braille’u. Za niedostosowanie przewidywane są kary.

Projekt przewiduje, że wszystkie urzędy będą musiały raz na cztery lata poddawać się odpłatnej certyfikacji spełniania warunków dostępności architektonicznej oraz cyfrowej. Każdy urząd będzie musiał mieć też koordynatora ds. dostępności.

Pierwszy certyfikat będą miały obowiązek uzyskać do 31 stycznia 2022 r. Wysokość opłat za certyfikację ma określać rozporządzenie do ustawy o dostępności. Tym urzędom, które zapomną o certyfikatach, grożą kary pieniężne. W przypadku braku certyfikacji dostępności strony internetowej grzywna ma wynieść 10 tys. zł. W przypadku braku dostępności architektonicznej kara zostanie naliczona według wzoru z prawa budowlanego

Kary będzie nakładać Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Do prezesa tego funduszu będą mogli się również skarżyć niepełnosprawni, jeżeli urząd nie jest dostosowany do ich potrzeb.

Prezes PFRON będzie mógł następnie nakazać np. wójtowi czy burmistrzowi zapewnienie dostępności do urzędu lub strony internetowej. Wskaże też sposób, w jaki ma to nastąpić. Jeżeli urząd nie podporządkuje się decyzji prezesa PFRON, wówczas ten ostatni nałoży grzywnę.