21 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy dotyczące działań aktywizujących osoby wykluczone społecznie, w tym seniorów, bezrobotnych i osoby z niepełnosprawnością. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mają one na celu na aktywizację zawodową i reintegrację społeczną osób w trudnej sytuacji życiowej.
Umowy podpisano z czterema beneficjentami: Podlaskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Fundacją AC, Fundacją Aktywizacja i Gminą Łomża.
Fundacja Aktywizacja będzie prowadzić projekt „Aktywność szansą na lepsze jutro”. Inicjatywa ta skierowana jest do 50 osób z Białegostoku, a także powiatów białostockiego i monieckiego, doświadczających wykluczenia społecznego. Skorzystać mogą osoby bezrobotne, niepełnosprawne, o niskich kwalifikacjach i które są niezaradne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Projekt zakłada zwiększenie ich aktywności zawodowej oraz indywidualne wsparcie, które ma się przełożyć na reintegrację społeczną. Wśród 50 objętych projektem osób, przynajmniej 25 będą stanowić osoby z niepełnosprawnością. Projekt zacznie się we wrześniu, jego zakończenie planowane jest na grudzień 2020 r.
Fundacja AC pomoże 25 osobom, które są uczestnikami terapii zajęciowej Fundacji. Projekt „Z warsztatów do pracy” zakłada pomoc w aktywizacji społeczno-zawodowej jego uczestników. Są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. W ramach realizacji projektu planowane jest wprowadzenie na rynek pracy 3 osób z niepełnosprawnościami. Będzie on realizowany od lipca 2019 roku do końca lutego 2021.
Podlaski Uniwersytet III Wieku będzie prowadzić różne szkolenia i kursy zawodowe oraz organizować staże u pracodawców dla ok. 50 osób. Osoby te będą mogły skorzystać z doradztwa zawodowego i ze wsparcia psychologicznego.
Gmina Łomża dostanie pieniądze na działalność Klubów Seniora w Pniewie i Podgórzu, które powstały wcześniej z wykorzystaniem środków rządowych.