Strona główna Dofinansowania Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Przedmioty ortopedyczne to przyrządy niezbędne do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, np. protezy, kule, wózek inwalidzki, na które zlecenie wystawia lekarz.

Środki pomocnicze to przedmioty, które w znacznym stopniu ułatwiają funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym lub wręcz to umożliwiają, np. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki. Zlecenie na określony rodzaj wyrobu wystawia lekarz.

Wykaz wszystkich wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku (Poz. 1061) w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Znaleźć w nim można również:

  • wykaz osób uprawnionych do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie medyczne,
  • limit finansowania ze środków publicznych,
  • wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy w limicie finansowania ze środków publicznych,
  • kryteria przyznawania,
  • okres użytkowania,
  • limit cen napraw.
Grupa A Wyroby medyczne wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku w obrębie stopy
Grupa B Protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie, po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie podudzia
Grupa C Protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie, po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie uda
Grupa D Protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie, po wyłuszczeniu w stawie biodrowym lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju kończyny
Grupa E Protezy kończyn górnych, wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie ręki
Grupa F Protezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie, po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie przedramienia
Grupa G Protezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie, po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie ramienia
Grupa H Ortezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie
Grupa I Wyposażenie dodatkowe do ortez kończyn dolnych
Grupa J Ortezy kończyn dolnych produkowanych seryjnie (z wyłączeniem opasek elastycznych)
Grupa K Ortezy kończyn górnych wykonywanych na zamówienie
Grupa L Ortezy kończyn górnych produkowane seryjnie (z wyłączeniem opasek elastycznych)
Grupa Ł Gorsety ortopedyczne wykonywane na zamówienie
Grupa M Gorsety i ortezy ortopedyczne tułowia i szyi produkowane seryjnie
Grupa N Obuwie ortopedyczne wykonywane na zamówienie
Grupa O Wyroby medyczne wykonywane na zamówienie
Grupa P Wyroby medyczne wykonywane seryjnie


Warunki uzyskania dofinansowania do zaopatrzenia przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze:

  • posiadanie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność,
  • posiadanie zlecenia od  lekarza prowadzącego,
  • spełnianie kryterium dochodowego: o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
    • 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
    • 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Maksymalne dofinansowanie z PFRON wynosi:

  • do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ;
  • do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie określa terminy składania i rozpatrywania wniosków w ciągu danego roku oraz podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania.

Załączniki wymagane do wniosku:

  • kopia aktualnego orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia (oryginał orzeczenia do wglądu),
  • faktura określająca cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ oraz kwotą udziału własnego, lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (potwierdzoną za zgodność przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie), lub
  • kopia zlecenia lekarskiego na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia (z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego) oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji,
  • zaświadczenie o wysokości dochodów,
  • dowód osobisty do wglądu.

Wnioski rozpatrywane są na bieżąco, przez cały rok, do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel, po przekazaniu funduszy z PFRON.

Procedura:

  1. Osoba niepełnosprawna legitymująca się dowodem osobistym składa wniosek wraz z kompletem dokumentów w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Złożyć wniosek może również osoba upoważniona do reprezentowania osoby niepełnosprawnej okazując własny dowód tożsamości oraz dowód tożsamości osoby niepełnosprawnej. Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze można również złożyć elektronicznie w Systemie SOW.
  2. Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich wpływu. Powiadomienie o rozstrzygnięciu wniosku jest przesyłane pocztą. Następnie w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma powiadamiającego o przyznaniu dofinansowania jest realizowany przelew bankowy lub przekaz pocztowy przez Departament Rachunkowości Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
  3. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego wraz z kopią zlecenia oraz ofertą, Ośrodek wystawia zaświadczenie o wysokości przyznanego dofinansowania. W zaświadczeniu tym zawarty jest między innymi nieprzekraczalny termin dostarczenia przez wnioskodawcę (osobę niepełnosprawną) kopii zrealizowanego zlecenia oraz faktury określającej cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup. Po zrealizowaniu zlecenia wnioskodawca dostarcza prawidłowo sporządzoną kopię zrealizowanego zlecenia potwierdzoną za zgodność z oryginałem oraz fakturę określającą kwotę opłaconą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotę udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup. Po dostarczeniu wszystkich wymienionych dokumentów potwierdzających zakup, w ciągu 10 dni Ośrodek przekazuje dofinansowanie na rachunek bankowy sprzedawcy realizującego zlecenie.

UWAGA!
Faktury dołączane do wniosku mogą być wystawione we własnym imieniu przez podwykonawcę biorącego udział w udzieleniu świadczenia, a kopie zrealizowanych zleceń powinny być potwierdzone przez podmiot realizujący zlecenia. Kopię zrealizowanego zlecenia może potwierdzić za zgodność podwykonawca, dopisując przy pieczątce nazwę świadczeniodawcy oraz numer umowy z NFZ.

Obowiązuje kryterium dochodowe!

Nie można uzyskać dofinansowania na zakup innego sprzętu, niż wymieniony w rozporządzeniu ministra zdrowia. I tak w ramach tych środków nie można uzyskać dofinansowania do zakupu np. koncentratora tlenu.

Dane kontaktowe

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Dział Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych
ul. Klepacka 18
15-634 Białystok

85 654 48 77
85 743 54 37
sekretariat@mopr.bialystok.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek 8.00 – 17.00
wtorek – piątek 7.30 – 15.30

Aktualności

Rozmiar czcionki
Kontrast