Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych, świadczona jest jako jeden z rodzajów usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Jej głównym celem jest: zabezpieczenie opieki dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie członków rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym poprzez możliwość uzyskania pomocy rodzinie, w formie opieki wytchnieniowej w związku:

  • ze zdarzeniem losowym,
  • z pomocą w załatwieniu codziennych spraw lub potrzebą odpoczynku opiekuna,
  • z uczestnictwem członka rodziny w aktywizacji zawodowej organizowanej przez powiatowy urząd pracy,
  • z podjęciem przez członka rodziny zatrudnienia.

Z opieki wytchnieniowej skorzystać mogą:

  • opiekunowie (o dochodzie nieprzekraczającym miesięcznie 1200 zł netto na osobę w rodzinie)
  • dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
    konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Opieka wytchnieniowa jest realizowana poprzez zapewnienie usług w dziennych ośrodkach wsparcia, placówkach całodobowych, jednostkach systemu oświaty, lub poprzez zawarcie umowy z organizacją pozarządową na usługi, w tym indywidualne.

Opieka ta może być realizowane również poprzez uczestnictwo osoby niepełnosprawnej w różnorodnych formach wypoczynku zorganizowanego.

Samorząd powiatowy (lub na jego zlecenie podmioty niepubliczne) ma obowiązek zapewnić opiekę wytchnieniową we wszystkich wskazanych wyżej formach.

Opieka wytchnieniowa – formy realizacji:

  • Usługi świadczone całodobowo przez pracowników jednostek lub w zależności od potrzeb usługi przez kilka godzin dziennie.
  • Zapewnienie opieki nad osobą niepełnosprawną w wymiarze do 120 godzin w roku kalendarzowym.
  • Zatrudnienie osoby do pomocy rodzinie w opiece nad osobą niepełnosprawną.

W Białymstoku można skorzystać z formy opieki wytchnieniowej jaką jest mieszkanie wytchnieniowe. Cel mieszkania wytchnieniowego to zapewnienie opieki nad osobą niepełnosprawną przez ściśle określony czas po to, aby umożliwić rodzicom/opiekunom odpoczynek, dać czas na załatwienie ważnych spraw i innych, których nie mogą wykonać z uwagi na konieczność stałej opieki nad osobą zależną.

W 2019 roku Fundacja „Oswoić Świat” realizuje dwa zadania publiczne z zakresu działań na rzecz osób z niepełnosprawnością:

  • Zapewnienie opieki wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów osób ze spektrum autyzmu.
  • Zapewnienie opieki wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W 2018 realizując zadanie miasta na organizacje opieki wytchnieniowej powstało pierwsze mieszkanie wytchnieniowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spektrum autyzmu potrzebujące całodobowej opieki.

Dane kontaktowe

Fundacja „Oswoić Świat”
Siedziba fundacji
ul. Malachitowa 11
15-157 Białystok

Placówka
ul. Zaściańska 84
15-548 Białystok

85 733 38 96
fundacja.oswoic.swiat@gmail.com
oswoicswiat.pl

Aktualności

Rozmiar czcionki
Kontrast