Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) to krajowy program operacyjny współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym. Program jest realizowany w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Dz. Urz. UE L 72 z 12.03.2014 r., str. 1).
PO PŻ ma się przyczyniać do ograniczenia ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.
Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
Dochód, o którym mowa powyżej, nie może przekroczyć 200 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1707,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1320 zł dla osoby w rodzinie.
W zakresie doboru osób i weryfikacji kwalifikowalności osób do pomocy żywnościowej w ramach PO PŻ Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku współpracuje z podmiotami zajmującymi się dystrybucją żywności w ramach ww. Programu na terenie miasta Białegostoku. Polega ona na wydaniu przez Ośrodek skierowania potwierdzającego uprawnienie do otrzymania pomocy żywnościowej z PO PŻ. Skierowanie to wydaje pracownik socjalny (w oparciu o dokumentację potwierdzającą uprawnienie osoby/rodziny do pomocy FEAD).
Należy mieć na uwadze, że pomoc w ramach nowego programu nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych osób/rodzin kwalifikujących się do tej pomocy, ale chociaż częściowo uzupełni ich niedobory związane z ograniczeniami finansowymi.