Podlascy policjanci uczą się języka migowego

465

34 podlaskich policjantów rozpoczęło naukę języka migowego, aby porozumiewać się z niesłyszącymi. Uczą się głównie policjanci ruchu drogowego i z oddziałów prewencji – zwłaszcza z patroli, ale też z dochodzeniówki. Kursy potrwają do końca czerwca.

Zajęcia z języka migowego nawiązują i wiążą się z celami i zadaniami policji, które są określone w dokumencie „Główne kierunki działalności edukacyjno-informacyjnej w zakresie ochrony praw i wolności człowieka oraz strategii równych szans w policji” komendanta głównego Policji i przyjętej przez Sejm „Karty praw osób niepełnosprawnych”.

Policja jest zobowiązana do respektowania praw osób z niepełnosprawnościami, które zgłaszają się na policję oraz zagwarantowanie im równych praw, przeciwdziałanie dyskryminacji takich osób. Dlatego też pojawił się pomysł, aby przeszkolić chętnych policjantów z języka migowego, by, gdy np. zgłosi się na policję osoba potrzebująca, niesłysząca, np. świadek zdarzenia, by nie było problemów w komunikacji z nią.

Policjanci uczą się na warsztatach języka migowego w zakresie dotyczącym spraw policji. Kurs trwa 60 godzin, zajęcia potrwają 10 tygodni, odbywają się raz w tygodniu.