Pracownia rozwoju porozumiewania i komunikacji dla osób głuchych IV
Projekt „Pracownia rozwoju, porozumiewania i komunikacji IV” realizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem”. Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzielił Prezydent Miasta Białegostoku.
Zadanie będzie polegało na przeprowadzeniu działań, głównie edukacyjnych, mających na celu zwiększenie aktywności społecznej, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i integrację społeczną osób z niepełnosprawnością słuchu. W obecnej edycji na zadanie złożą się następujące moduły:
- I moduł: Warsztat języka polskiego
Zajęcia doskonalące posługiwanie się językiem polskim przez osoby niesłyszące (12 spotkań po 2 godziny lekcyjne). Jest to kontynuacja zajęć z poprzednich lat, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony niesłyszących. Celem tego działania jest stworzenie możliwości oraz uszanowanie prawa dorosłych osób Głuchych do uczenia się języka polskiego przez całe życie.
- II moduł: Warsztat videobloga
Odbędzie się 12 spotkań po 2 godziny lekcyjne. W ramach zajęć uczestnicy nauczą się zasad tworzenia krótkich filmów na videobloga i publikacji ich w sieci (np. YouTube). Umiejętności zdobyte na warsztatach tworzenia videobloga wyposażą osoby z wadą słuchu w świetne narzędzia komunikacji i pozwolą im doskonale wykorzystać nabyte kompetencje w życiu codziennym, zmniejszą bariery komunikacyjne, pozwolą na poznawanie się, porozumiewanie i wymianę myśli.
- III moduł: Warsztat „Dobre maniery, kruszą bariery”
Warsztaty z zakresu norm obyczajowych w życiu codziennym, kultury osobistej, savoir – vivre w różnych sytuacjach, higieny osobistej, etykiety ubioru, wyglądu, prezentacji, kultury słowa, gestu, komunikacji, gafy i faux pas. Będzie to 12 spotkań po 2 godziny lekcyjne. Celem tego modułu jest nabycie wiedzy przez uczestników związanej z obowiązującymi normami społecznymi i regułami skutecznej komunikacji międzyludzkiej w polskim obszarze kulturowym, zapoznanie z kulturowym tłem norm społecznych i etykiety oraz dobrych obyczajów.
Zajęcia będą realizowane przez cały rok, każdy z modułów średnio raz w miesiącu, zajęcia będą trwały po 2 godziny lekcyjne.
Dobór właśnie tych modułów jest wynikiem doświadczeń lat ubiegłych, które wskazują na potrzebę ich kontynuowania oraz potrzeb zgłaszanych ze strony środowiska osób z niepełnosprawnością słuchu. Ich uczestnicy podkreślają jak przydatne są w życiu codziennym umiejętności i wiedza zdobyte w ramach zadań realizowanych przez Stowarzyszenie w ubiegłych latach. Zgłaszają potrzebę ich realizacji w kolejnych latach. Działania zawarte w modułach mają na celu wsparcie aktywności oraz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością słuchu. Wszystkie działania w projekcie od etapu promocji, rekrutacji oraz realizacja poszczególnych działań będą prowadzone w języku migowym oraz będą dostosowane do możliwości i potrzeb osób głuchych.
Wspólnym rezultatem wszystkich działań zmierzających do wzrostu poziomu aktywności społecznej będzie ograniczenie zjawiska izolacji i bierności grupy osób głuchych.
Realizator
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem”
Ośrodek Rehabilitacji Społecznej Niesłyszących
ul. Choroszczańska 31 pok. 15, 16, 17
15-732 Białystok
506 802 011
spn.migiem@gmail.com
kursy: kursy.migiem@gmail.com
www.mig-iem.pl