Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu to zadanie 1 i 4 w obszarze A w Module I programu Aktywny Samorząd.
Oprzyrządowanie do posiadanego samochodu to każdy sprzęt i radzenie, które ułatwiają kierowanie samochodem lub przewóz osób niepełnosprawnej.
Oprzyrządowanie samochodu dla osób z dysfunkcją narządu słuchu to dostosowane do indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności wnioskodawcy wyposażenie/technologie, sprzęty i urządzenia, montowane fabrycznie lub dodatkowo w samochodzie, a także inne np. mobilne sprzęty i urządzenia (a także technologie i oprogramowanie), które umożliwiają użytkowanie samochodu przez osobę niepełnosprawną z dysfunkcją słuchu, w tym wspomagające poprawną komunikację z osobą niesłyszącą (komunikator, tablet ze specjalnym oprogramowaniem), sygnalizatory i aplikacje, z wyłączeniem aparatów słuchowych.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie ze środków PFRON w pomocy w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu?
- osoba niepełnosprawna posiadająca znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 r. ż:
- Zadane 1 jest adresowane do osób z dysfunkcją narządu ruchu,
- Zadanie 4 jest adresowane do osób z dysfunkcją narządu słuchu,
- osoba w wieku do 18 lat lub wieku aktywności zawodowej (kobiety do 60 roku życia, mężczyźni do 65 roku życia) lub zatrudniona.
Aby uzyskać pomoc w programie, należy spełnić wszystkie kryteria uczestnictwa w programie.
Jeśli dysfunkcja narządu ruchu wystąpiła z innego powodu (brak symbolu 05-R w orzeczeniu) i osoba w wyniku swojej niepełnosprawności doświadcza trudności w poruszaniu się, potrzebne jest zaświadczenie lekarza (np. ortopedy, reumatologa, rehabilitanta, neurologa).
Zaświadczenie to nie będzie potrzebne, jeśli osoba niepełnosprawna posiada wcześniej dokument, który potwierdzi, że problemy w poruszaniu się mają stały charakter (np. wypis ze szpitala, wcześniejsza diagnoza lekarska itp.) i powiatowe centrum pomocy rodzinie przyjmie taki dokument.
Jeśli osoba niepełnosprawna przekroczyła 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), to pomoc można otrzymać tylko wtedy, gdy nadal pracuje. W grę wchodzi w zasadzie każda praca, w tym własna działalność gospodarcza lub rolnicza.
Pomoc może być udzielana co 3 lata, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.
Samorząd powiatowy może podjąć decyzję o przyznaniu dofinansowania z pominięciem wyżej wymienionego okresu wobec wnioskodawców, którzy wskutek:
- pogorszenia stanu zdrowia, nie mogą korzystać z posiadanego, uprzednio dofinansowanego ze środków PFRON przedmiotu dofinansowania.
- zdarzeń losowych utracili przedmiot dofinansowania ze środków PFRON albo uległ on zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym użytkowanie i naprawę.
Maksymalna kwota dofinansowania:
- dla osób z dysfunkcją narządu ruchu: 10 000 zł
- dla osób z dysfunkcją narządu słuchu: 4 000 zł
Decyzję o wysokości dofinansowania podejmuje realizator na podstawie oceny wniosku, dlatego bardzo ważne jest uzasadnienie potrzeby zakupu.
Udział własny wnioskodawcy wynosi co najmniej 15% ceny brutto zakupu lub usługi.
Pliki do pobrania
- Wniosek część I - osoba pełnoletnia - Wniosek dotyczący dofinansowania w ramach programu Aktywny Samorząd (PDF, 190KB)
- Wniosek część I - podopieczny - Wniosek dotyczący dofinansowania w ramach programu Aktywny Samorząd (PDF, 166KB)
- Załącznik nr 2d - zaświadczenie lekarskie zadanie A1 (PDF, 172KB)
- Załącznik nr 2g - zaświadczenie lekarskie zadanie A4 (PDF, 169KB)
Dane kontaktowe
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Dział Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych
ul. Klepacka 18
15-634 Białystok
85 654 48 77
85 743 54 37
sekretariat@mopr.bialystok.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek 8.00 – 17.00
wtorek – piątek 7.30 – 15.30