Pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus”

Pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus” pozwoli na wypracowanie rozwiązań dotyczących zapewnienia wsparcia w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Na podstawie doświadczeń zebranych w ramach pilotażu zostaną opracowane i wdrożone systemowe rozwiązania w zakresie zapewnienia kompleksowego i horyzontalnego wsparcia osobom niepełnosprawnym, do których program ten jest kierowany.

Program adresowany jest do podmiotów prowadzących Ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze OREW i ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze ORW, szkoły specjalne przysposabiające do pracy SPdP oraz inne placówki edukacyjne, które w ramach realizacji programu będą udzielać wsparcia dla beneficjentów programu.

Beneficjentami programu są niezatrudnione osoby niepełnosprawne będące absolwentami OREW bądź ORW w wieku powyżej 25 roku życia, bądź absolwentami szkół specjalnych przysposabiających do pracy SPdP w wieku powyżej 24 roku życia, z niepełnosprawnością intelektualną (w tym sprzężoną z innymi niepełnosprawnościami). Beneficjentami mogą być również absolwenci innych placówek edukacyjnych w wieku powyżej 25 roku życia (niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym sprzężoną z innymi niepełnosprawnościami). Dotyczy to osób, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności (np. środowiskowych domach samopomocy czy warsztatach terapii zajęciowej), a które będą odbiorcami wsparcia dofinansowanego w ramach realizacji programu.

Przyznane w ramach programu dofinansowanie przeznacza się na świadczenie przez adresata programu wsparcia, które obejmuje między innymi: całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

Beneficjent programu będzie mógł korzystać ze wsparcia dofinansowanego ze środków programu maksymalnie przez dwa lata szkolne.

Jeśli adresat programu wyraża chęć świadczenia wsparcia beneficjentom programu, powinien on złożyć wniosek o przyznanie środków finansowych a realizację programu we właściwym terytorialnie ze względu na adres prowadzonego OREW, ORW, SPdP lub innych placówek edukacyjnych Oddziale PFRON.

Program jest realizowany na terenie całego kraju do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Więcej szczegółów wraz z procedurami realizacji programu znajduje się na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Aktualności

Rozmiar czcionki
Kontrast