Jakie zmiany w rehabilitacji i fizjoterapii od 1 stycznia?

449

Z dniem 1 stycznia weszły w życie zmiany w rozporządzeniu koszykowym dotyczącym świadczeń gwarantowanych w zakresie rehabilitacji leczniczej. W Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Uelastyczniono zapisy dotyczące wizyty fizjoterapeutycznej – umożliwiając zaplanowanie procesu fizjoterapii przez osoby uprawnione do realizacji wizyty fizjoterapeutycznej. Wprowadzono też zmianę wskazującą na możliwość wyboru czynności wchodzących w zakres wizyt fizjoterapeutycznych.

Dotychczas każdorazowo podczas wizyty fizjoterapeutycznej należało przeprowadzać wszystkie czynności wchodzące w zakres wizyty fizjoterapeutycznej, pomimo iż nie w każdym przypadku było to racjonalne i uzasadnione działanie.

Informacja zwrotna dla lekarza kierującego
Świadczeniodawcy po ukończonym cyklu terapii będą musieli przekazać lekarzowi kierującemu informację o sposobie leczenia świadczeniobiorcy i efektach przeprowadzonej terapii. Zmiana ta ma na celu przede wszystkim weryfikację prawidłowości decyzji o skierowaniu świadczeniobiorcy na terapię oraz jej efektywności. Chodzi też o kompleksową opiekę, za którą odpowiada lekarz.

Co ważne podmiot, w którym fizjoterapeuta realizuje zabieg, zapewnia przekazanie informacji zwrotnej bez pośrednictwa pacjenta lub innych osób trzecich, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale też innych informatycznych rozwiązań wykorzystywanych w gromadzeniu i przekazywaniu danych.

Choroby rzadkie z kodem
Zgodnie z wytycznymi UE rzadkie choroby powinny być odpowiednio kodowane tak, aby można je było odnaleźć i zidentyfikować we wszystkich narodowych systemach opieki zdrowotnej. W związku z powyższym w projektowanym rozporządzeniu uszczegółowiono, że świadczeniodawca udzielający świadczeń gwarantowanych świadczeniobiorcy z chorobą rzadką, do określenia tych świadczeń stosuje także rozpoznania opisane numerami ORPHA.

Zmiany w skierowaniu: lekarz nie musi już wskazać
Dokonana została również modyfikacja elementów skierowania na cykl zabiegów w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej oraz fizjoterapii domowej. Znika obowiązek wskazania „zleconych zabiegów fizjoterapeutycznych wraz z określeniem okolicy ciała, ewentualnej strony (prawa, lewa) oraz liczbę poszczególnych zabiegów w cyklu”.

Pacjenci mają uzyskiwać wyłącznie te zabiegi, które są konieczne i znajdują uzasadnienie kliniczne w zdiagnozowanej dysfunkcji narządu ruchu, a nie wypisane przez lekarza.

Równocześnie lekarze specjalizujący się w rehabilitacji leczniczej (lub dziedzinach podobnych) z racji kompetencji i doświadczenia ukierunkowują fizjoterapeutę na realizację określonych zabiegów. Natomiast w przypadku skierowań wystawionych przez lekarzy ze specjalizacją z innych dziedzin, w których określono zabiegi terapeutyczne, decyzję o wyborze i zaplanowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych pozostawia się w kompetencji fizjoterapeuty. Umożliwiając jednocześnie skonsultowanie planowanych zabiegów z lekarzem.

Już wystawione skierowania zachowają moc
Przepis przejściowy zapewnia, że skierowania na fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnych oraz skierowania na fizjoterapię w warunkach domowych wystawione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nie zrealizowane do tego dnia zachowują ważność i mogą być realizowane po tym dniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.