Prawo własności dla niepełnosprawnych i dużych rodzin za 1%

443

Najnowsza nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadziła aż 99 proc. bonifikaty dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami, kombatantów. Przysługuje ona niezależnie od zniżki uchwalonej przez samorząd, nawet tym, którzy już ją wnieśli. To oznacza, że za zmianę użytkowania we własność mogą zapłacić tylko 1% opłaty przekształceniowej. W tej wysokości przysługuje ona zarówno na gruntach podległych samorządom jak i Skarbu Państwa, nawet tym, którzy już wnieśli opłatę. Aby skorzystać z nowej bonifikaty czy odzyskać nadpłatę, trzeba złożyć wniosek.

Od 1 stycznia 2019 r. dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową – jest ona równa dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Okres wnoszenia opłaty wynosi 20 lat,  ale właściciel nieruchomości ma prawo zapłacić ją z góry jednorazowo, dzięki temu zyska bonifikatę.

Ustawa przewiduje obligatoryjną bonifikatę w wysokości 60% dla użytkowników gruntów Skarbu Państwa – w przypadku płatności z góry dokonanej w 2019, w kolejnych latach bonifikata maleje o 10% rocznie. Bonifikata na gruntach samorządowych zależy od decyzji lokalnych władz – a dokładnie uchwały radnych. Bonifikata od Skarbu Państwa nie może być niższa od tej zaproponowanej przez lokalny samorząd. Za sprawą kolejnej nowelizacji 99% jednorazowej opłaty przekształceniowej zapłacą osoby w szczególnej sytuacji.