Caritas pomoże usamodzielnić się osobom niepełnosprawnym

50

W poniedziałek (20.05) podpisano umowę dotyczącą przekazania dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Caritas Archidiecezji Białostockiej na realizację projektu „Moje miejsce – Arka”. Projekt ten zakłada stworzenie mieszkań adaptacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkania adaptacyjne powstaną przy supraskim centrum pomocy prowadzonym przez Caritas. Będzie to osiem pokoi z łazienkami, ze wspólną częścią wypoczynkową, kuchnią i pokojami dla opiekunów. W projekcie będą mogły brać udział gminy należące do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego – Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna oraz Białystok.

Mieszkańcami będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną wymagające stałej opieki.

Oprócz części inwestycyjnej, zaplanowano także grupowe i indywidualne spotkania z psychologiem, w których wezmą udział mieszkańcy i ich opiekunowie. W programie są również spotkania adaptacyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z nowymi warunkami zamieszkania, poprawią się w zakresie samoobsługi, rozwiną umiejętności dnia codziennego oraz nauczą się właściwie spędzać czas wolny. Dla każdego z nich zostanie opracowany również indywidualny plan wsparcia.

Do projektu zgłosiło się sporo chętnych, wybrano 8 osób. Dom w Supraślu ma różnić się od Domów Pomocy Społecznej tym, że jego twórcy będą chcieli, by mieszkańcy tworzyli niejako rodzinę, co z pewnością ułatwi codzienne funkcjonowanie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osoby niepełnosprawne będą mogły wprowadzić się do mieszkań pod koniec 2020 roku.