Hospicjum dla dzieci w Białymstoku z kontraktem NFZ na opiekę perinatalną

421

Od 1 kwietnia 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacić Białostockiemu Hospicjum dla Dzieci za opiekę nad pacjentkami w ciąży, które dowiedziały się z badań, że ich dzieci będą nieuleczalnie chore.

Od czterech lat hospicjum prowadzi specjalny Punkt Konsultacyjny Ośrodka Perinatalnej Opieki Paliatywnej dla rodzin, które wiedzą – z potwierdzonych pierwszych badań np. USG, prenatalnych i genetycznych, że narodzone dziecko będzie nieuleczalnie chore. Matki dostają opiekę od momentu, gdy dowiadują się o chorobie nienarodzonego dziecka do jego śmierci. Pieniądze na ten cel pochodziły dotąd ze źródeł prowadzącej hospicjum fundacji „Pomóż Im”. Rodziny dostają tam pomoc lekarzy, psychologów. Teraz zapłaci za to NFZ.

Umowa z fundacją „Pomóż Im” będzie obowiązywała do połowy 2022 r. Ośrodek sprawuje kompleksową opiekę, od współpracy z ośrodkami zajmującymi się diagnostyką prenatalną, po pomoc w organizacji pogrzebu dziecka i pomoc rodzinie w przeżyciu żałoby.

Fundacja „Pomóż Im” poinformowała, że przez trzy i pół roku otoczyła opieką ok. 30 mam już od momentu, gdy usłyszały diagnozę o chorobie nienarodzonego dziecka, przez jego narodziny, aż do śmierci dziecka, które było pod opieką hospicjum. Ze wstępnych informacji wynika, że kontrakt na 2019 r. pozwoli objąć opieką – do końca roku – pięć pacjentek.