Strona główna Instytucje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu

Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu

Program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu” stanowi narzędzie do udzielania pomocy w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej.

Przez sytuację kryzysową należy rozumieć sytuację spowodowaną wystąpieniem żywiołu, rozumianego z kolei jako powódź i inne ekstremalne zdarzenia atmosferyczne oraz katastrofy naturalne w postaci m.in.: silnych wiatrów, huraganów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, osuwisk terenu, które wystąpiły nagle, niespodziewanie i gwałtownie powodując zagrożenie dla ludności i straty w mieniu w znacznym rozmiarze.

Decyzję o uruchomieniu realizacji programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu” w związku z zaistnieniem sytuacji kryzysowej podejmuje Zarząd PFRON, pod warunkiem uruchomienia pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku żywiołu przez organy administracji rządowej lub samorządowej.

Program jest skierowany do poszkodowanych na skutek żywiołu:

  • osób niepełnosprawne posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),
  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnej posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.

Pomoc finansowa dla poszkodowanych osób niepełnosprawnych jest udzielana ze środków PFRON:

  • w ramach Modułu I – w formie jednorazowego świadczenia na rehabilitację społeczną (w wysokości 2 000 zł);
  • w ramach Modułu II – w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy:
    • zakup lub naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych utraconych lub zniszczonych na skutek działania żywiołu,
    • usunięcie powstałych na skutek działania żywiołu szkód, w obrębie zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i barier w komunikowaniu się w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych – zakup/naprawę sprzętu/urządzeń.

Wysokość świadczenia przypadającego danej osobie niepełnosprawnej w ramach Modułu II:

  • w przypadku naprawy sprzętu/urządzenia – nie może przekroczyć 100% kosztów jej dokonania z zastrzeżeniem, że koszt naprawy nie może stanowić więcej niż 50% kosztów zakupu naprawianego sprzętu/urządzenia,
  • w przypadku utraconego lub zniszczonego na skutek działania żywiołu sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego objętego dofinansowaniem ze środków PFRON – nie może przekroczyć kwoty jego zakupu, (przy ustaleniu wysokości kwoty zakupu brany jest pod uwagę również ewentualnie wniesiony przez wnioskodawcę wkład własny), z zastrzeżeniem, że wysokość świadczenia nie może przekraczać kwoty wnioskowanej przez wnioskodawcę.

Program realizowany jest na terenach dotkniętych żywiołem. Wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą PFRON.

Program przewiduje wypłatę świadczeń dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych w wyniku żywiołu. Data zakończenia programu zostaje ustalana przez Radę Nadzorczą PFRON na podstawie odrębnej uchwały.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Aktualności

Rozmiar czcionki
Kontrast