„Podróże KolejLove” portal, który umożliwi niepełnosprawnym łatwiejsze podróże

97

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Emerytowanych Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Poznaniu opracowała portal „Podróże KolejLove”, który umożliwia wspólne przejazdy osób niepełnosprawnych (z różnego rodzaju niepełnosprawnościami) i opiekunów w podróży osób niepełnosprawnych.

Portal umożliwia nawiązanie kontaktu pomiędzy osobami niepełnosprawnymi podróżującymi do określonego miejsca docelowego, a osobami pełniącymi funkcję opiekunów w podróży dla osób niepełnosprawnych udającymi się w podróż w tym samym kierunku i czasie.

Celem całego rozwiązania jest możliwość znalezienia przez osoby niepełnosprawne opiekuna w podroży, który w zamian za pomoc przed, w trakcie oraz po zakończeniu podróży mógłby podróżować jako opiekun osoby z niepełnosprawnością i w ten sposób obniżyć znacznie koszt swojego przejazdu.

Platforma ma za zadanie jedynie informować o istniejących możliwościach zakupu biletów ulgowych zgodnie z obowiązującym prawem oraz kojarzyć osoby planujące podróż. Strona w żaden sposób nie pośredniczy w zakupie biletów na przejazd.

Dokładny zakres wsparcia oraz szczegóły przejazdów powinny być ustalane indywidualnie przez zainteresowane osoby dzięki dostępnej na platformie funkcji czatu. Zakłada się, iż wsparcie dotyczyć może poruszania się po dworcu, wsiadania, wysiadania z pociągu czy odprowadzenia w miejscowości docelowej do konkretnego punktu.

Portal dostarcza również informacji o ulgach i przywilejach przysługujące osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom w trakcie podróży koleją. Można znaleźć tu także linki do stron i aplikacji z rozkładem jazdy pociągów, linki do stron przewoźników kolejowych czy akty prawne tyczące się transportu kolejowego. Portal jest baza wiedzy dla pasażerów.

Do przeglądania treści zamieszczonych na stronie nie jest wymagana rejestracja. Natomiast by móc dodawać własne podróże lub odpowiadać na te dodane przez innych użytkowników należy założyć konto, a następnie się zalogować. Proces rejestracji jest bardzo prosty.

Obecnie platforma jest na etapie testowania. Jeśli pomysł się sprawdzi to w przyszłości na jego bazie planowane jest rozszerzenie innowacji o inne dziedziny życia takie jak wspólne wyjścia do kina, na basen czy wydarzenia sportowe.