Świadczenie pielęgnacyjne również po osiągnięciu wieku emerytalnego

397

Nie trzeba przechodzić na emeryturę, jeśli pobiera się świadczenie pielęgnacyjne.

To bardzo ważna wiadomość dla osób pobierających to świadczenie, a którzy osiągają lub dopiero osiągną wiek emerytalny. Zdarza się, że osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego osobom rezygnującym z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, są zmuszane do przechodzenia na emerytury, kiedy osiągają wiek emerytalny. Oznacza to często straty finansowe, gdyż wiele z tych osób nie ma wypracowanego długiego stażu pracy, dlatego otrzymują emeryturę w najniższej wysokości, czyli 1100 zł brutto po czekającej w marcu waloryzacji. Tymczasem świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1583 zł.

Ustawa z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 roku, poz. 2220 ze zm.) nie zawiera i nigdy nie zawierała regulacji, które nie pozwalałyby na otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego przez osobę kończącą określony wiek. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie stanowi nakazu przejścia na emeryturę. Należy jednak pamiętać, że rzeczywiście pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego jest zabronione przy jednoczesnym pobieraniu emerytury.

Nie można też nikomu nakazać, aby wystąpił z wnioskiem o emeryturę, gdyż jest ona prawem, a nie obowiązkiem. Dotyczy to również instytucji wypłacających świadczenie pielęgnacyjne, czyli np. ośrodków pomocy społecznej.