Uproszczone zlecenia na wyroby medyczne

495

Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej podpisana przez prezydenta 6 czerwca 2019 roku.

Mowa o nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela zakłada ograniczenie weryfikacji zlecenia wyłącznie do etapu jego wystawienia, co pozwoli nie dublować czynności przez NFZ, zarówno na etapie wystawiania zlecenia jak i jego realizacji, co ułatwi pacjentom realizację zleceń.

Weryfikacja zlecenia będzie dokonywana wyłącznie na etapie wystawienia zlecenia. Na etapie realizacji zlecenia świadczeniodawca zobowiązany będzie natomiast wyłącznie do sprawdzenia braku upływu okresu, w którym zlecenie może zostać zrealizowane, oraz wieku świadczeniobiorcy, jeżeli ma on wpływ na limit finansowania ustalony podczas weryfikacji dokonanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia na etapie wystawienia zlecenia.

Trwają próby nad jeszcze większym uproszczeniem wystawiania zleceń na wyroby medyczne, w sytuacji gdy będą podlegać one weryfikacji przez NFZ za pośrednictwem systemów informatycznych. Lekarz w nowym zleceniu będzie wpisywał mniej danych. System automatycznie ma uzupełnić numer PESEL świadczeniobiorcy, a w przypadku jego braku – datę urodzenia, płeć oraz serię i numer paszportu albo serię i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Ustawa wprowadza także inne ważne dla pacjenta zapisy.Zakłada wydłużenie do 12 miesięcy okresu ważności zleceń wystawianych przez lekarzy.  W przypadku wyrobów cyklicznych, realizacja takiego zlecenia może odbywać się częściowo w odstępach maksymalnie półrocznych. Umożliwi to pojawienie się pacjenta u lekarza raz w roku, a w aptece lub sklepie medycznym – dwa razy w roku.

Jest też ważna zmiana dla świadczeniodawców. Nie będą zobowiązani już do wysyłania papierowej wersji do oddziałów NFZ, lecz będą musieli przechować kopie zleceń (formatu A4) przez 5 lat.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r., z wyjątkiem zmian do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, które wejdą w życie z dniem 30 czerwca 2019 r.