W Białymstoku powstanie Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych

661

Wzrasta liczba osób, które potrzebują pomocy psychologów i psychiatrów. W województwie podlaskim nie funkcjonuje oddział stacjonarny psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W ramach tych potrzeb w Białymstoku powstanie Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych.

23 stycznia 2019 roku o powstaniu Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, szpitala dziecięcego oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa (Ministerstwo Zdrowia wyłoży 23 mln zł) i Unii Europejskiej. Jej koszt szacowany jest na 40 mln zł.

Centrum Psychiatrii powstanie w rejonie ul. Michała Wołodyjowskiego i Marii Skłodowskiej-Curie. Budynek ma być jednym z obiektów zespołu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Inwestycja zlokalizowana będzie na działkach, które stanowią własność Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (obok USK i UDSK).

Nowy obiekt będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejścia do budynku zaprojektowane zostały jako bezprogowe, bezpośrednio z chodnika (brak schodów zewnętrznych). Początek realizacji przedsięwzięcia przypadnie na marzec tego roku. Z kolei ich zakończenie planowane jest na koniec grudnia 2021 roku.

Inwestycja jest bardzo ważna m.in. ze względu na to, że obecnie opieka nad dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi odbywa się przede wszystkim w oddziałach pediatrycznych województwa podlaskiego oraz na szczątkowym poziomie – w oddziałach psychiatrycznych, ale na terenie innych województw. W naszym regionie nie funkcjonuje oddział stacjonarny psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.