W Białymstoku rusza aplikacja z przewozami dla osób niepełnosprawnych

769

W Białymstoku pasażerowie z niepełnosprawnościami mogą zamówić miejski transport bez wychodzenia z domu. Właśnie uruchomiono nowoczesny system.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą zamówić przewóz mikrobusem z domu do konkretnego miejsca. System, który właśnie uruchomiono, został dofinansowany z zarządzanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Programu Polska Wschodnia.

Białostocki system to rozwiązanie innowacyjne. Choć usługa przewozu osób z niepełnosprawnościami „od drzwi do drzwi” istniała w mieście już wcześniej, teraz korzystanie z niej jest łatwiejsze i jeszcze bardziej dostępne dla pasażerów. System zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami obejmuje stronę internetową www.mikrobusy.bialystok.pl i mobilną aplikację. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zamówienie transportu z dowolnego urządzenia – ważne, aby miało ono dostęp do internetu.

Zalogowany użytkownik widzi na stronie dostępność mikrobusów danego dnia. Wybiera na mapie miejsce, skąd zostanie odebrany i dokąd będzie jechał. Wskazuje, czy będzie podróżował samodzielnie, czy w większej grupie. Dane trafiają do dyspozytora Białostockiej Komunikacji Miejskiej, który zamówienie sprawdza i ostatecznie zatwierdza, aby mogło ono następnie trafić na tablet konkretnego kierowcy w konkretnym busie. Kiedy bus znajdzie się w pobliżu miejsca „odbioru” zamawiającego, ten otrzyma powiadamiającego SMS-a. Dzięki temu nie musi oczekiwać na pojazd na zewnątrz budynku. Aplikacja umożliwia również podgląd aktualnej pozycji zamówionego mikrobusu i kontakt z kierowcą.

Wprowadzona w Białymstoku aplikacja jest jednym z elementów realizowanego przez miasto projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, współfinansowanego ze środków Programu Polska Wschodnia.