Zakład Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” oficjalnie rozpoczął działalność

510

20 marca 2019 roku oficjalnie rozpoczął działalność Zakład Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” przy ulicy Octowej 2a. Dzięki niemu dwadzieścia jeden osób z niepełnosprawnością z Białegostoku znalazło miejsce pracy.

„Wytwórnia” powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Alpi, które od początku swojej działalności aktywizuje i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadziło też świetlicę integracyjną oraz mieszkania chronione, treningowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Otwarcie „Wytwórni” było możliwe dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To piąty w regionie Zakład Aktywizacji Zawodowej, ale jako jedyny jest zakładem produkcyjnym. Tworzone są tam przepyszne makarony wytwarzane zgodnie z włoską recepturą.

W manufakturze produkowane są obecnie partie tzw. treningowe, przekazywane za darmo innym organizacjom (np. Caritas, Ku Dobrej Nadziei). W przyszłości prowadzący „Wytwórnię” liczą na zysk i współpracę ze sklepami, restauracjami.