Dofinansowania
Osoby niepełnosprawne, mogę ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na różnego rodzaju zadania jak:
Dodatkowo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi różne programy, które umożliwiają skorzystanie z różnego rodzaju dofinansowań. Wśród najbardziej rozpoznawalnych jest program Aktywny Samorząd, który pozwala na dofinansowanie dostosowania samochodu, naprawy wózka elektrycznego, ale również na uzyskanie wyższego wykształcenia.
Osoby ubiegające się o dofinansowanie muszą posiadać orzeczenie o:
- stopniu niepełnosprawności: znacznym, umiarkowanym lub lekkim
- zaliczeniu do jednej z grup inwalidów: I, II lub III
- całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub częściowej niezdolności do pracy
- niepełnosprawności – dotyczy osób do 16 roku życia
O dofinansowanie mogą również ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w następujących rodzajach zadań:
- dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
- dofinansowanie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki.
Fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty mogą się ubiegać o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatów terapii zajęciowej.
Niektóre formy dofinansowania wymagają spełnienia kryterium dochodowego. Oznacza to, że przeciętny miesięczny dochód osoby niepełnosprawnej, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
- 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie
Wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w dziale Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych.
Należy pamiętać, że dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowaniu ze środków PFRON.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 1997 nr 123 poz. 776 z póź. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. 2002 nr 96 poz. 861 z póź. zm.)